Vizitoni Faqen WwW.mIRC-Team.InFO
 
ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cameria, kjo plage e kombit qe vazhdon te lengoje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Cameria, kjo plage e kombit qe vazhdon te lengoje   Sat Jun 07, 2008 11:39 am

Eshte fatkeqesi,qe nje popull fisnik si yni ka fqinje barbare si serbet dhe mosmirenjohes si greket.Fshesaret e Athines do te benin me mire qe te fshinin ligesite e tyre nga shpirti se sa shqiptaret qe po punojne me ndershmerine me te madhe. Kurse populli shqiptar do te fshije Milon me shoke,te cilet perfaqesojne interesat e fshesareve te Athines ne Tirane.


Cameria mes terrorit te pushtetareve shqiptare dhe shovinizmit grek

Kur ne te gjitha trojet shqiptare po fesohet 1-vjetori i clirimit te Kosoves, Cameria vazhdon qe te jete problemi i pazgjidhur shqiptar. Ishte lufta clirimtare e djemve te lirise dhe vendosmeria e NATO-s, qe bene te mundur clirimin e Kosoves nga pushtuesi serb. Keshtu ceshtja e Kosoves eshte futur ne rrugen e zgjidhjes, por edhe Cameria nuk mund te harrohet, sic u harrua per rreth gjysme shekulli nga regjimi monist. Sigurisht qe Cameria nuk do te mund te konsiderohet si ceshtje e nanove apo e milove shqiptare. I gjithe opinioni publik shqiptar eshte mesuar tashme nga deklarimet sllavo- komuniste te Nanos apo nanove te tjere. Rruga e Shqiperise per ne Evrope kalon nga Portat e Athines. Ka qene kjo njera nga deklarimet e shumta te simitovicit Nano, per te cilin Cameria eshte nje ceshtje e mbyllur, ashtu sic deklaron edhe Simitisi. Ndonese Greqia mbahet si nje vend i demokratizuar etj,etj, ajo nuk arrin qe te permbushe konventat nderkombetare te nenshkruara prej saj.Camet kerkojne kthimin ne trojet e tyre, nga ku u shperngulen prej mbi gjysme shekulli me pare. Por greket e cilesojne si nje ceshtje te mbyllur. Keshtu autoritetet me te larta greke e konsiderojne ceshtjen came si nje ceshtje te zgjidhur, madje ata vazhdojne qe ta konsiderojne si pjese te tyre Jugun e Shqiperise, qe rendom e cilesojne Vorio-Epir. Ndersa historia shqiptare provon krejt te kunderten, madje kohet e fundit jane botuar mjaft fakte dhe prova qe deshmojne te kunderten e pretendimeve greke. Pikerisht kur ne '97-en, Shqiperia po shkaterrohej sipas skenareve greko-sllave, kur flamujt greke apo simbolet sllave kishin pushtuar sheshet shqiptare, copetimi i Shqiperise, pra marrja e Vorio-Epirit u be pikesynimi kryesor i tyre. Per hir te se vertetes duhet theksuar se ishte vendosmeria e Aleates me te madhe te vendit tone Turqise, qe Shqiperia mbeti e pacopetuar pas agresionit grek te '97-es. Ky agresion ngjasonte shume me aktet shoviniste te grekeve te 1944-es qe masakruan popullin cam ne trojet e veta etnike. Keshtu edhe pas revolucionit te marsit '97, ceshtja e Camerise, jo vetem qe u harrua, por greket kerkojne qe te marrin me cdo kusht Vorio- Epirin. Nuk eshte e rastesishme qe ne Shqiperi vazhdojne te ndodhen jashte cdo ligji shqiptar apo konvente nderkombetare komandot greke te vendosura ne Yzberisht. Misioni i ketyre forcave eshte i deshiruar tashme dhe eshte teper i qarte. Ato u sherbejne klaneve greko-sllave te lidhura me pushtetaret shqiptare. Nuk eshte aspak e cuditshme kur mesohet se keto forca shperndajne hartat greke te Vorio Epririt. Nuk eshte aspak e cuditshme qe keto forca marshojne me portretin e Janullatosit neper rruget apo sheshet shqiptare. Nuk eshte aspak e cuditshme qe keto forca tentuan te qellonin mbi demostruesit shqiptare qe protestonin kunder vrasjes se Azem Hajdarit. Gjithashtu ne masmedia eshte folur shume edhe per perfshirjen e tyre ne nje sere krimesh, megjithate koha do t'i vertetoje te gjitha. Por ndaj cameve po ushtrohet terror edhe nga qeveritaret shqiptare. Ndaj tyre po ushtrohet nje genocid qe urdherohet nga Athina dhe qe zbatohet nga hyzmeqaret e saj ne Tirane. Per diplomacine shqiptare Cameria eshte nje fjale e rrezikshme qe nuk duhet perdorur. Keshtu me kete qeverisjeje qe eshte nje skllave e bindur e shovinizmit grek, me kete prani trupash greke ne Shqiperi, Cameria nuk mund qe te kete nje zgjidhje. Por Cameria nuk do te mund te harrohet nga shqiptaret e vertete. Ne keto dite te lumtura, kur po perkujtohet clirimi i Kosoves, Cameria eshte plaga e pambyllur e ketij kombi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Cameria, kjo plage e kombit qe vazhdon te lengoje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
..:WwW.mIRC-Team.InFO:.. :: Shqiptaret Rreth Globit :: Cameria-
Kėrce tek: