Vizitoni Faqen WwW.mIRC-Team.InFO
 
ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Nėnėn e pashė tė varur, njė motėr mė mbeti rrugės"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: "Nėnėn e pashė tė varur, njė motėr mė mbeti rrugės"   Sat Jun 07, 2008 11:38 am

"Nėnėn e pashė tė varur, njė motėr mė mbeti rrugės"

--------------------------------------------------------------------------------

Shkruar nga Shekulli 25-06-2007

72- vjeēarja nga Paramithia, Behije Memko, rrėfen se si e pėrzunė nga Ēamėria kur ishte 9 vjeēe Behije Memko, mezi ka gjetur pak hije, nė cepin e njė barake tė vjetėr qė nuk dihet se pėr ēfarė ka shėrbyer e qė tani ėshtė e shkretė. "Ja prit",- thotė 72-vjeēarja e ndėrsa merr fryme me vėshtirėsi prej tė nxehtit, fillon tė tregojė. "Unė jam nga Paramithia. Mbaj mend qė ka qenė ditė e martė, kur nė orė 8 tė mėngjesit nė Paramithi hynė trupat e Napolon Zervėz, nuk pati asnjė krismė, ata nuk i pėrdorėn armėt e zjarrit, por vetėm thikat e bajonetat".
Gruaja mban frymėn njė lot, i mbetur nė sy prej 63 vitesh i duket qė poshtė syzeve. "Unė pashė kur ata varėn nėnėn time, duke na lėnė katėr jetimė, pashė kur therėn njė grua tjetėr dhe kur vranė me shishe tė thyera xhaxhanė tim", -rrėfen ajo me njė frymė. 6 muaj ajo edhe shumė tė tjerė janė mbajtur mbyllur nė shtėpinė e Muhedinėve, qė shėrbyen si burg duke u trajtuar "si kafshė". "Pas 6 muajsh na thanė tė zgjidhnim nėse donim tė iknim me anije, apo tė niseshim nė kėmbė. Ne katėr jetimė tė shoqėruar nga njė teze u nisėm nė kėmbė. Nuk e merrni me mend se sa rrugė e vėshtirė ishte me karabinerėt grekė qė na torturonin gjatė gjithė rrugės, e qė kėrcėnonin se do tė na vrisnin",- rrėfen ajo."Nė Filat na u desh tė linim motrėn foshnje nė njė shtėpi azili, pasi nuk mund ta mbanim gjallė gjatė rrugės.

E humbėm dhe atė dhe nuk e dimė nėse jetoi apo vdiq",- pėrshpėrit 72- vjeēarja dhe njė tjetėr lot i rrėshket nė faqe, ndėrsa duart i dridhen. "Im atė mbushi tre arka ushtrie me florinj dhe i fshehėm nė murin e shtėpisė, se kemi qenė familje e pasur. "I lamė kėtu dhe kush tė mbetet gjallė le tė vijė e t'i marrė",- na tha, por ato i morėn grekėt, tė gjitha i morėn grekėt", dhe gruaja e moshuar mban frymėn duke parė pėrtej ku ajo nuk e di se ndodhen kamionė me ushtarė, qė pėrgjojnė marshimin nė paqe tė ēamėve tė persekutuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"Nėnėn e pashė tė varur, njė motėr mė mbeti rrugės"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
..:WwW.mIRC-Team.InFO:.. :: Shqiptaret Rreth Globit :: Cameria-
Kėrce tek: