Vizitoni Faqen WwW.mIRC-Team.InFO
 
ForumForum  PortaliPortali  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves

Shko poshtė 
AutoriMesazh
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:34 am

Afganistani njeh shtetin e Kosovės

18.02.2008


Afganistani njeh shtetin e Kosovės. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Sultan Ahmand Bahin. Deklarata e tij u bė pėr Radion Evropa e Lirė, shėrbimi i Afganistanit.

Sultan Ahmand Bahin tha se nė pėrputhje me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara, tė drejtėn pėr vetvendosje dhe zgjedhjet demokratike tė 3 Nėntorit 2007 Afganistani i uron suksese shtetit tė Kosovės dhe i ofron bashkėpunim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:34 am

Sipas agjensionit te lajmeve REUTERS, Franca dhe Britania e Madhe kan njoh tani pavarsine e Kosoves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:35 am

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė njohur pavarėsinė e Kosovės ka deklaruar sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice.
Nė mesditė, vendi i parė qė njohu pavarėsinė e Kosovės ishte Afganistani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:35 am

Sipas BBC-se edhe Gjermania njohi pavarsine e Kosoves
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:35 am

Sipas televizionit KTV edhe Turqia njeh pavarsine e Kosoves
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
EN[d]RY
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 79
Location : Greece
Meryra Jetes : Pall Ariu Jet Qefliu
Registration date : 07/06/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   Sat Jun 07, 2008 11:36 am

AUSTRALIA, PRO PAVARESISE SE KOSOVES (18/02/2008) Australia ka mirepritur deklaraten e pavaresise se Kosoves, duke iu bashkuar SHBA-se dhe vendeve kryesore te BE-se. Kryeministri australian Kevin Rudd ka deklaruar se njohja e shtetit me te ri te botes do te behet shume shpejt. "Kemi njoftuar te gjithe diplomatet tane ne te gjithe boten se ky do te ishte veprimi me i mire qe duhet ndermarre", eshte shprehur Rudd per "Australian Broadcasting Corporation". Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel
TAJVANI PERSHENDET SHPALLJEN E PAVARESISE SE KOSOVES (18/02/2008) Ne ndryshim nga Kina qe e cilesoi shpalljen e pavaresise se Kosoves si rrezik per Ballkanin, Tajvani e ka pershendetur shtetin e ri dhe ka bere thirrje per respektimin e te drejtes per vetevendosje. Ne nje deklarate te ministrise se Jashtme kundershtohet qendrimi i Serbise dhe theksohet se asnje vend nuk duhet te mohoje pavaresine e nje vendi tjeter. Pavaresisht pengesave, kosovaret kembengulen ne idealin ne te cilin besojne dhe e shpallen pavaresine, thote deklarata. Megjithate, zedhenesi i ministrise se Jashtme nuk deklaroi nese Taipei do te vendose marredhenie diplomatike me Prishtinen. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel NJOHJA E PAVARESISE, MINISTRAT E BE TAKOHEN NE BRUKSEL (18/02/2008) Nje numer vendesh europiane pritet te njohin sot shtetin e ri te Kosoves, pas takimit te ministrave te Jashtem te BE-se ne Bruksel. Britania, Franca dhe Gjermania do te mbeshtesin shpalljen e pavaresise, por disa shtete tremben se ky rast do te sherbeje si precedent per rajone te tjera. Megjithate, shtate shtete perendimore, perfshire edhe SHBA-ne e Belgjiken thane se situata ne Kosove tashme ka ndryshuar. Ministrat do te perpiqen te arrijne nje deklarate per nje qendrim te perbashket per njohjen e pavaresise se Kosoves. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel

NORVEGJIA: QENDRIMI PER KOSOVEN, PAS DISA DITESH (18/02/2008) Qeveria e Norvegjise do te vendose ditet e ardhshme nese do te njohe ose jo pavaresine e Kosoves, deklaroi ministri i Jashtem Jonas Gahr Stoere. Ai tha se deklarata e pavaresise do te studiohet me kujdes dhe do te arrihet ne perfundimin nese do te vendosen marredhenie me Kosoven. "Ne kete proces Norvegjia do te mbaje kontakte te ngushta me vendet e BE-se", thuhet ne deklarate, ndersa behet thirrje qe Prishtina dhe Beogradi te ruajne qetesine. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel JAPONIA DO TE NJOHE PAVARESINE E KOSOVES (18/02/2008) Japonia deklaroi sot se eshte koha qe Kosova te njihet si shtet i pavarur. Lajmin e ka bere te ditor agjencia e lajmeve AFP. "Ne do te shikojme nese jane plotesuar kushtet qe te njohim Kosoven si shtet, por sigurisht qe jemi ne drejtimin e njohjes se saj", tha nje zedhenes i qeverise japoneze. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel INDONEZIA NUK DO TA NJOHE SHTETIN E KOSOVES (18/02/2008) Indonezia nuk e njeh shpalljen e Kosoves shtet te pavarur, per shkak te shqetesimit se kjo levizje mund te nxise levizjet separatiste ne kete vend. Indonezia, qe perbehet nga 18 mije ishuj i eshte bashkuar Rusise, Greqise, Qipros, Rumanise, Cekise e bullgarise, qe kundershtojne pavaresine. Qeveria indoneziane ne nje deklarate shprehu keqardhjen per shpalljen e pavaresise dhe tha se se shpreson qe ky zhvillim te mos shkaktoje konflikte dhe tension ne rajon. "Do ndjekim zhvillimet ne Kosove, por akoma nuk mund te themi se e njohim shpalljen e njeanshme te pavaresise", thuhet ne deklarate. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel PARLAMENTI RUS DO MIRATOJE DEKLARATEN KUNDER PAVARESISE (18/02/2008) Parlamenti rus pritet te dale sot me nje deklarate per zhviillimet e fundit ne Kosove. Nje zyrtar i Komitetit per Marredhenie me Jashte ne Dumen ruse, deklaroi per agjencine Itar-Tass se dy dhomat e parlamentit do te miratojne nje dokument ne shenje proteste kunder shpalljes se pavaresise. Ne tekstin e saj do te theksohet se shpallja e pavaresise eshte ne kundershtim me ligjet nderkombetare. "Nuk ka asnje baze per njohjen e pavaresise se Kosoves, do te theksohet ne deklarate. Burimi i lajmit: Televizioni TopChannel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shtetet qe po njohin pavarsine e Kosoves
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
..:WwW.mIRC-Team.InFO:.. :: Shqiptaret Rreth Globit :: Kosova-
Kėrce tek: